سمساری چیست و چه مزایایی دارد؟

سمساری از آن شغل های قدیمی است که شاید زیاد به گوشمان خوش نیاید اما در وضعیت اقتصادی کنونی این شغل به یکی از مشاغل حیاتی تبدیل شده است و اصطلاحا کار راه انداز است. به عنوان مثال بسیاری از افراد در شهرستان ها به مشکل بر می خورند و مجبور هستند برای کار به شهرهای بزرگی مثل تهران بروند و مستقل زندگی کنند. از طرفی هزینه خرید وسایل نو و دست اول را ندارند؛ بنابراین می توانند از طریق سمساری ها وسایل مورد نظر را به نصف قیمت و حتی پایین تر اما با کیفیت مناسب تهیه کنند. زیرا افراد مرفه زیادی هستند که عادت دارند هر ساله یا چند سال یکبار بسیاری از وسایل منزل خود را تعویض کنند و وسایل قدیمی را به سمساری ها می فروشند.
 
ریشه تاریخی فرهنگ سمساری
از دلالی که صحبت به میان می‌آید باید مشخص کنیم منظور از فرهنگ دلالی چیست. دلالی یک جور واسطه گری است. به شکل مشخص، سمساری از فرهنگ واسطه‌گری برای کسب پول می‌آید. در مبادله کالا به کالا که بین سومری‌ها و تمدن‌های ابتدایی جریان داشته، اگر کسی کالای مورد نیازی نداشت، یک نفر واسطه یا سمسار می‌شد تا به جای آن فرد، کالای مورد نیاز فرد دیگر را ارائه بدهد و در عوض، چند کالای غیر ضروری را از او می‌گرفت. این سمسار یا دلال، معمولا بیشتر از مردم دیگر این طرف و آن طرف می‌رفت و فرهنگ پیدا کردن مشتری برای انواع و اقسام کالا را بلد بود.

سمساری چیست و چه مزایایی دارد؟
سمساری نوعی واسطه گری است که بیشتر برای خرید و فروش وسایل دست دوم منزل استفاده می شود. یعنی همانطورکه نزد املاک می روید تا خانه ای را بخرید، می توانید نزد سمساری وسایل خانه را تهیه کنید. اما تفاوت سمساری با مغازه های فروش لوازم خانگی مانند انواع لوازم برقی یا سرویس خواب و موارد دیگر این است که تمامی جنس های موجود در مغازه های سمساری برای مدتی چه کوتاه و چه بلند، توسط افراد دیگری استفاده شده اند و برای شما دست دوم محسوب می شوند. بسیاری از افرادی که می خواهند به کشورهای خارجی مهاجرت کنند و نمی توانند وسایلشان را با خود ببرند یا افرادی که از نظر مالی در وضعیت خوبی قرار دارند و عادت کرده اند هر ساله بخشی از وسایل خانه را تعویض کنند، آن ها را با قیمت پایین به سمساری می فروشند و پولش را نقدا و بدون دردسر دریافت می کنند.
سمسار نیز با توجه به کیفیت جنس و میزان کارکرد آن روی وسیله مورد نظر، قیمت گذاری کرده و کمی بالاتر از مقداری که آن را خریده به مشتریانی که به لوازم ارزان تر و دست دوم نیاز دارند می فروشد. تفکر اشتباهی که در مورد سمساری وجود دارد این است که تمامی لوازم موجود در آن کهنه و ازکارافتاده اند و یا بسیاری از افراد خرید وسایل دست دوم را کاری ناشایسته می دانند. اما باید این را بدانید با این که وسایل سمساری دست دوم هستند، اما لزوما همه آنها کهنه و به درد نخور نیستند. همچنین لزومی ندارد افرادی که برای کار یا تحصیل مجبور به زندگی در شهر دیگری هستند و به خصوص افرادی که قرار است بعد از مدتی دوباره به شهر خود برگردند در این وضعیت اقتصادی وسایل نو و گران تهیه کنند. بنابراین وجود سمساری ها برای بسیاری از افراد جامعه الزامی است تا بتوانند راحت تر زندگی کنند.

نکات مهم در هنگام خرید یا فروش کالا در سمساری ها
زمانی که شما می خواهید بخشی از وسایل زندگی خود را برای تعویض یا مهاجرت به سمساری بفروشید یا تعدای از وسایل مورد نیازتان را از سمساری تهیه کنید، باید به نکات زیر توجه کنید تا از خرید یا فروش خود احساس رضایت داشته باشید و این کار را با آگاهی کامل انجام دهید.

ابتدا به خوبی تحقیق کنید
این را بدانید که هیچ گاه فرد سمسار برای شما در مورد مقایسه قیمت ها صحبت نمی کند و تنها نظر خودش را اعلام خواهد کرد. بنابراین چه زمانی که می خواهید کالایی را بفروشید و یا در زمان خرید لوازم دست دوم باید از قبل از چند فرد مختلف یا مکان های متفاوت در مورد قیمت آن پرس و جو کنید تا پول اضافه ندهید یا برعکس پول کمی دریافت نکنید. البته این واقعیت هم وجود دارد که هر سمسار بر اساس نظر کارشناسی خودش قیمت گذاری می کند. اما معمولا قیمت عرف یک کالا با کمی تحقیق مشخص می شود.

اگر فروشنده هستید باید از قبل در مورد قیمت کالا آگاه باشید
به وفور این اتفاق می افتد که فردی با سمساری تماس می گیرد. سمسار نیز به محل کار یا خانه او می رود اما هنگام اتمام معامله و پرداخت پول به دلیل این که صاحب اجناس از قیمت گذاری سمسار راضی نیست، معامله به هم می خورد. شما به عنوان فروشنده باید از قبل این انتظار را داشته باشید که قیمت اجناس شما بسته به کیفیت و میزان استفاده بین 25 تا 50 درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

پس از خرید یا فروش دیگر به قیمت کالا فکر نکنید
شما باید زمانی که می خواهید یک کالای دست دوم را بفروشید یا بخرید در همان زمان معامله در مورد ارزش و کیفیت جنس آگاهی کافی داشته باشید. معمولا سمسارها جنس فروخته شده یا خریده شده را پس نمی دهند و پس نمی گیرند. پس زمانی که وسایل خود را فروختید یا وسایل مورد نیازتان را خریدید دیگر به قیمت آن فکر نکنید. همچنین اگر خودتان فروشنده هستید از قبل قیمت پیشنهادی آماده برای اجناس داشته باشید تا بتوانید به قیمت بهتری آن ها را به فروش برسانید؛ در این مورد بهتر است قیمت را کمی بالاتر بگویید. معمولا اگر خوش شانس باشید و سمسار مشتری اجناس شما را داشته باشد با قیمت پیشنهادی شما موافقت می کند یا نهایتا چانه کمتری در مورد قیمت می زند.

فرهنگ سمساری، از وانتی تا فروشگاه اینترنتی!
اگر برایتان سوال پیش آمده که آیا هنوز هم سمساری ها و یا امانت فروشی ها وجود دارند و یا فرهنگ سمساری رو به زوال است یا خیر، پاسخ جالبی پیش روی شماست. سمساری به جز در برهه خاصی از تاریخ، شغل متداولی نبوده است. اما سمسارها در همه جای دنیا نقش اقتصادی مهمی در کشور دارند. دلال‌ها ارزش‌گذاران واقعی در اقتصاد جوامع هستند. شاید امروز سمسارهای پشت وانت یا تجار کاروانی مثل قبل مرسوم نباشند، اما همین افراد کار خودشان را در سایت‌های مربوطه دنبال می‌کنند. حتی پررونق‌تر از قبل!

برچسب ها :

سسمساری

خریدار لوازم دست دوم

امانت فروشی

خرید و فروش لوازم دسته دوم